Ökade möjligheter för landsbygden

Sverige är ett land med stora avstånd och fantastiska tillgångar inte minst från skogen och lantbruket. Samtidigt måste vi skapa de bästa av villkor för att kunna jobba, driva företag och leva på landsbygden. Där avstånden är lite längre är bilen ofta en nödvändighet för att överhuvudtaget kunna bo och arbeta. Många gånger finns inga alternativ med kollektivtrafik. En väl fungerande infrastruktur är en grundläggande förutsättning för en levande landsbygd. Ett glesbefolkat och vidsträckt land som Sverige behöver bra vägar för att möjliggöra resande för människor och transporter för våra företag. Detta är ett måste för en livskraftig landsbygd.

LV Debatt2011-11-09 07:35
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Alliansregeringen har i den nationella planen för infrastrukturen satsat närmare 500 miljarder på infrastrukturen. För att ytterliga stärka upp drift och underhållet på vägar och järnvägar satsas nu ytterligare 5 miljarder över kommande två år.
Extrasatsningen på järnväg och väg är en del i regeringens fortsatta arbete att stärka välfärden och förutsättningarna för jobb och tillväxt i hela Sverige. Den höjning av bensinpriset som vänsteroppositionen går till val på skulle medföra kraftigt ökade kostnader för människor på Sveriges gles- och landsbygd. Kombinerat med de röd-grönas förslag om ökade drivmedelspriser för alla. Det skulle påverka landsbygden mycket negativt. För att verka, utvecklas och trivas på landsbygden behövs bra kommunikationer.

Genom IT och ny teknik har möjligheterna till kommunikation utvecklats och förbättrats enormt bara under de senaste åren. För första gången finns nu den teknik och de förutsättningar som krävs för människor att på allvar kunna arbeta med nya jobb samtidigt som förutsättningarna ges att bo på landsbygd.
Det är en utveckling som innebär att den svenska landsbygdens attraktionskraft kan öka. Bredbandsutbyggnaden får nu ett kraftigt tillskott genom att regeringen i budgeten för 2012 vill satsa 495 miljoner kronor över tre år. 375 miljoner kronor kommer att användas för att finansiera bredbandsutbyggnadsprojekt via Landsbygdsprogrammet, dessutom går 120 miljoner kronor över en treårsperiod till fortsatt kanalisationsstöd. Kanalisationen är det fysiska nät av exempelvis tomma rör i vilka kablage för bredband sedan kan dras. Satsningar på vägar, järnvägar och IT är viktigt för att öka företagens tillgång till arbetskraft och för att underlätta för människor att nå ett större antal arbetsplatser inom rimlig restid.
Denna typ av satsningar är extra viktiga i ett glest befolkat land som Sverige.

Genom företagande och entreprenörskap läggs grunden för vår gemensamma välfärd. I landsbygdsprogrammet för 2007-2013 satsas 35 miljarder kronor för att förbättra konkurrenskraften och utveckla landsbygdsföretagandet.
Vi vill fortsätta att förbättra förutsättningarna för jobb och företagande i hela landet genom att värna arbetslinjen, utveckla och förenkla villkoren för att starta och driva företag på landsbygden. Vill vi gå vidare med satsningar för att förbättra kommunikationer och infrastruktur i hela Sverige.

Jan R Andersson
Riksdagsledamot (M) från Kalmar län
Åsa Coenraads,
Riksdagsledamot (M) från Västmanland, ledamot i Miljö- och jordbruksutskottet

Läs mer om