Den politiska majoriteten i Kinda har nu styrt i snart två år. Min förhoppning var att de skulle ta vid och förvalta det utvecklingsarbete som inletts. Men istället lade man ner det pågående arbetet och har sedan uppvisat en stor oförmåga att få något gjort. Hur kunde det bli så?
Hans Måhagen (s) och Björn Hoflund (m) kom redan i förra mandatperioden överens om att de skulle samarbeta för att komma åt makten. De motsatte sig att komma överens om de ekonomiska ersättningarna för politiska uppdrag som de andra partierna ville få löst före valet. Istället sköt de på frågan och fattade ett beslut när de själva var i majoritet som ledde till att de båda herrarna fick varsin heltidsersättning.
Intresset var mindre när det gällde politiken. Särskilt sossarna saknade helt en agenda för vad som skulle åstadkommas när man tagit makten. När de tillträtt åkte de båda på semester så mötesschemat fick ändras.
Efter tillträdet fick vi vänta länge på något besked om vad som skulle åstadkommas under mandatperioden. Till slut kom en ”plattform” som bestod av en röra av sådant som tjänstemännen hade på gång och att det var viktigt att ekonomin gick ihop. Ett skarpt befolkningsmål luddades till.
Ingen vision eller riktning hade presenterats som kunde vara nyttig för tjänstemännen eller medborgarna. Den nye utvecklingschefen kunde inte utnyttjas för det han anställts för, att få fart på detaljplaner och investeringar.
Det pinsamt utdragna arbetet med att få ihop en budget blev en tydlig illustration av att man saknade riktning och styrning. Därpå pekades kommunchefen ut som syndabock och fick gå. Det senaste debaclet var att man lyckades skapa en folkstorm av sällan skådat slag i Kinda när man dribblat bort den utlovade hallen i Rimforsa.
Lärdomen är att politiker inte bör vara för upptagna av att komma till makten utan att ha en idé om vad man vill åstadkomma för medborgarnas bästa. Kommunens värdegrund bygger på nyckelorden framåtanda, ansvarskänsla och dialog.
Det vi sett nu illustrerat av Hans Måhagen och Björn Hoflund är motsatsen: inskränkthet, undanflykter och bristande kommunikation.