Lantbruksfastigheten på Gårdspånga 415 i Vimmerby såld igen – andra gången på kort tid

Johanna Gerritje Van Der Schaft och Albertus Hendrikus Hekkers är nya ägare till fastigheten på Gårdspånga 415 i Vimmerby.

Området kring Gårdspånga 415

Området kring Gårdspånga 415

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2025-06-12 06:06

Ägarbytet blev klart i april 2025 och köpesumman blev 1 636 000 kronor. Den tidigare ägaren köpte huset i augusti 2024 för 2 025 000 kronor. Huset har en boyta på 140 kvadratmeter.

Fastigheten omfattar också 3 hektar skogsmark och 2 hektar betesmark.

För tio månader sedan såldes ett hus ett par hundra meter bort, på Gårdspånga 138. Där landade priset på 1 100 000 kronor för det 124 kvadratmeter stora huset.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts ett hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Gårdspånga 138.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Vimmerby kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!