70-talshus i Virserum har fått ny ägare

En ny ägare har nu tagit över fastigheten på adressen Granliden 36 i Virserum.

Granliden 36

Granliden 36

Foto: Google Street View

Fastighetsaffärer2025-07-19 20:02

Ägarbytet blev klart i september 2024. Det är Laila Maria Berg, 84 år, som tar över huset efter Mari Ingela Berg. Husets byggår är 1972 och det har en boyta på 97 kvadratmeter.

I somras såldes ett annat hus precis i närheten, på Granliden 32. Där blev priset för ett något mindre hus, 96 kvadratmeter, 650 000 kronor.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts två hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Rönnliden 12, som gick för 600 000 kronor.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Hultsfreds kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!