
|
|
Inget vindkraftsnurr i Kinda
|
|
|
Kinda ligger på delad sista plats när det gäller utbyggd vindkraftverk per kommuninnevånare. Sista platsen delas med Åtvidabergs kommun. Och svaret är enkelt.
Det finns så här långt inga vindkraftverk i de båda kommunerna. Men nästa år börjar de första vindkraftverken att byggas i Kinda.
|
Kinda kommun har fått totalt 62 000 kronor i bidrag för vindkraftplanering. Det placerar Kinda på plats 163 bland landets alla kommuner, enligt en ranking från vindkraftbolaget O2.
Miljövänlig
När det gäller redan utbyggd vindkraftverk per kommuninvånare hamnar Kinda på delad sista plats med Åtvidabergs kommun.
Men det finns mer pengar att söka för att regeringen har förlängt stödet för vindkraftplanering fram till årsskiftet.
Totalt kan Sveriges kommuner ansöka om ytterligare drygt 30 miljoner kronor i bidrag året för sitt arbete med att planera för utbyggnaden av vindkraftverk.
– Det är helt avgörande att kommunerna planerar för vindkraft och prioriterar områden med goda vindförhållanden. Vindkraft är både kostnadseffektiv och miljövänlig energikälla, säger Linda Magnusson på vindkraftbolaget O2.
|
Författare: Lars-Göran Bexell
För artikeln i sin helhet, se papperstidningen.
|
|