
|
|
Laddar upp för potatisfesten
|
|
|
Årets potatisskörd är på gång. Och det ska naturligtvis firas, tycker Elisabeth och Patrik Axelsson i Stora Aby.
Nu rustar de för landets kanske största potatisfest, Upptaget.
|
|
|
Provsmakning. Tre nya sorter kommer att presenteras på årets upplaga av Upptaget, landets kanske största potatisfest. Patrik och Elisabeth Axelsson laddar inför lördagens högtid.
|
Så det blir både raggmunk och landshövdingsbesök på programmet. Och förstås en hel massa annat också.Bland annat ska landshövdingen, Stefan Carlsson och kommunens utvecklingschef Lars Gjörloff tävla. I matlagning.
Det artar sig till en sevärd duell när de båda matglada herrarna drabbar samman i köket, så att såsen skvätter.
Resultatet kommer förstås att bedömas av en jury. Hemlig givetvis, för att säkerställa att det inte förekommer några oegentligheter.
Och funkar det inte med herrarnas käk, finns ju alltid möjligheten att äta raggor med fläsk.
Potatissamlaren Thorvald Fäldt från Malmbäck finns på plats och visar upp ett 30-tal olika potatissorter.
Och det är ändå bara en tiondel av de potatissorter han har i sina odlingar. Ja det finns faktiskt omkring 5 000 olika sorters matpotatis i världen.
|
Författare: Olof Carlson
För artikeln i sin helhet, se papperstidningen.
|
|