Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss

Kalmar län
Vimmerby
Hultsfred
Eksjö/Mariannelund
Kinda
Västervik
Linköping
Nyheter
Sport
Kultur
Motor
Debatt

Kultur- och fritid läggs ner

19.06.2012 08:46



Kommunstyrelsens beslut att lägga ner kultur- och fritidsnämnden oroar den tillförordnade kultur- och fritidschefen Anders Östlund. Han är rädd för att det på sikt kan drabba nämndens verksamheter negativt.

Orolig. Tillförordnade kultur- och fritidschefen Anders Östlund ser risker med att lägga ner nämnden.

I torsdags beslutade kommunstyrelsen att kultur- och fritidsnämnden i Västerviks kommun ska läggas mer från och med 2013. Verksamheterna som idag ligger under nämnden ska istället skötas av barn- och utbildningsnämnden eller kommunstyrelsen.

Besparing
Det ger en besparing inom administration samtidigt som man slipper kostnaden för politikerna i nämnden. Kommunfullmäktige ska ta det slutgiltiga beslutet vid ett möte på måndag nästa vecka.
Tillförordnade kultur- och fritidschefen Anders Östlund är orolig för vad beslutet kan innebära för nämndens verksamheter.

Dålig blandning
– Inom kultur- och fritid jobbar vi till största delen med frivilligverksamhet, som alltså inte är lagstadgad, säger han. Inom barn- och utbildningsnämnden är verksamheten lagstadgad och om man nu blanda dessa båda komponenter är jag rädd för att vår verksamhet inte kommer att prioriteras. Det är väldigt olyckligt.

Författare: Eva-Britt Harrysson


För artikeln i sin helhet, se papperstidningen.


  









 Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss
 
Allt material på Vimmerby Tidning.se är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Inget material från kopieras utan tillstånd. Redaktion, Webmaster